У Дніпрі відбулася міжнародна конференція з виконавчого провадження

Приватний виконавець Анатолій Телявський - виконавче провадження - конференція - Дніпро

5 жовтня 2018 року в Дніпрі у приміщенні Дніпропетровської обласної державної адміністрації відбулася Міжнародна практична конференція “Сучасне виконавче провадження в умовах реформування системи судочинства та суміжних правових інститутів. Впровадження європейського досвіду.”

Захід проводився в рамках реалізації Стратегії реформування судоустрою, судочинства і суміжних правових інститутів на 2015-2020 рр. і проекту Асоціації приватних виконавців України «Уніфікація правового забезпечення та інституційного розвитку приватного виконання рішень в Україні». Організаторами заходу виступили Міністерство юстиції України, ОБСЄ, Проект Європейського Союзу «Право-Justice», USAID, Асоціація правників України, а також ГО «Альтернатива».

Конференцію відвідали як українські, так і міжнародні експерти в галузі права, судової влади та виконавчого провадження. Захід надав можливість відкрито обговорити проблемні питання, проаналізувати сучасне законодавство, що регулює процедуру примусового виконання рішень, запропонувати зміни до відповідних законодавчих актів, обговорити питання стратегічного планування і подальшого інституційного розвитку. Однією з головних тем конференції стала діяльність приватних виконавців, які починаючи з минулого року відповідно до реформи отримали можливість займатися своєю діяльністю на приватних засадах за офіційною ліцензією Міністерства юстиції України.

Як працює виконавче провадження в Україні

«Система виконавчого провадження в Україні сьогодні все ще перебуває в стадії становлення. Тому перед нами регулярно виникають складні виклики, які ми сміливо приймаємо і намагаємося знайти оптимальні рішення. З деяких питань нам допомагає досвід іноземних колег, за іншими повинні шукати рішення самостійно. Сьогодні перед нами стоїть ряд важливих питань – це проблема втручання правоохоронних органів у діяльність приватних виконавців, участі судової влади у питаннях виконання рішень », – такими словами відкрив конференцію Голова Асоціації приватних виконавців України Сергій Ніколаєв.

Також особливістю конференції стали виступи фахівців з аналізом поточної ситуації на підставі власного практичного досвіду. Приватний виконавець м. Києва, член громадської організації «Всеукраїнське об’єднання приватних виконавців« ФАКТ »Анатолій Телявскій в своєму виступі зазначив поточну проблему відсутності чіткого механізму взаємодії між приватними виконавцями і правоохоронними органами. На його думку, представники державних силових відомств дуже часто виступають лише спостерігачами і недостатньо сприяють виконавчих дій, незважаючи на те, що це передбачено законодавством.

Від імені Європейського Союзу з аналізом поточної ситуації виступив керівник проекту «Право-Justice» Довидас Віткаускас: «Ми підтримуємо реформу виконавчого провадження в Україні з самого її початку. Вона проходила зі складними перешкодами, але ми дуже раді тому, що через рік після запуску реформи і початку роботи перших приватних виконавців система вже почала працювати. Звичайно, залишається чимало проблем: наприклад, дуже турбує те, що Міністерство юстиції не досягає поставлених цілей щодо забезпечення належної кількості приватних виконавців, а мандат приватних та державних виконавців все ще нерівний. Тому, і парламент, і уряд, і судова влада повинні звернути на це увагу ». Серед інших зарубіжних спікерів на конференції поділилися європейським досвідом виконавчого провадження представники Франції, Литви та Молдови.

Конференція зібрала понад 200 фахівців з виконавчого провадження та охопила ряд актуальних проблем: безпека і правовий захист виконавців, судовий контроль виконавчого провадження, парадокс призупинення виконавчих дій судами, проблема множинності арештів у виконавчому провадженні. Всі експерти, підбиваючи підсумки конференції, зійшлися на тому, що зазначені проблеми можна вирішити тільки завдяки тісній комунікації між усіма гілками влади в Україні, громадськими організаціями та зарубіжними партнерами.

Довідкова інформація

В рамках реалізації Стратегії реформування судоустрою, судочинства і суміжних правових інститутів на 2015 – 2020 рр. реалізовується Проект Асоціації приватних виконавців України «Уніфікація правового забезпечення та інституційного розвитку приватного виконання рішень в Україні».

Мета проекту – відкрите обговорення проблемних питань, системний аналіз законодавства, що регулює процедуру примусового виконання рішень, а також своєчасне внесення всебічних конструктивних змін до відповідних законодавчих актів, обговорення питань стратегічного планування та інституційного розвитку.

Формат проекту передбачає проведення ряду регіональних заходів у вигляді конференцій, семінарів та круглих столів. В рамках проекту була проведена конференція «Сучасне виконавчому виробництво в умовах реформування системи судочинства та суміжних правових інститутів. Впровадження європейського досвіду ».