Артем Тараненко – Виконання для інвестицій (ЛІГА.Блоги)

Артем Тараненко - Голова правління ВО приватних виконавців ФАКТ - Ліга.блоги

☑️ Чому закордонні компанії не поспішають відкривати бізнес в Україні?
☑️ Як взаємопов’язані виконання судових рішень в Україні і прихильність інвесторів?
☑️ Що потрібно зробити, щоб Україна стала привабливою для бізнесу?

Голова правління ГО Всеукраїнське об’єднання приватних виконавців “ФАКТ” Артем Тараненко у матеріалі для ЛИГА.блоги проаналізував взаємозв’язок між виконанням судових рішень та інвестиціями в Україну.

Близько 80% судових рішень в Україні не виконуються. Підприємці відчувають свою незахищеність і в таких умовах важко розраховувати на приплив інвестицій. Що потрібно, щоб ситуація змінилася?

У 2018 році Всесвітній банк виділив чотири основні чинники, які визначають надходження інвестицій до будь-якої країни. Це населення, середовище, відносини і державний лад. Всі ці аспекти тісно пов’язані з тим, наскільки ефективно працюють механізми державної влади: законодавчої, виконавчої, судової. Але для того, щоб бути привабливим для бізнесу, недостатньо прийняти обдумані закони і створити незалежні суди. Потрібно ще, щоб рішення цих судів виконувалися в повній мірі.

Для будь-якого бізнесу перед тим, як приймати рішення про інвестиції, завжди буде важливим питання безпеки і збереження вкладеного капіталу. Але коли спілкуєшся з зарубіжними підприємцями з приводу можливих проектів в Україні, часто чуєш у відповідь, що вони не хочуть працювати в нашій країні. Не тільки через корупцію і високі ризики, але і тому, що навіть в разі рішення суду на користь інвестора, далеко не завжди це поверне його законні гроші.

Типовий приклад шкоди інвестиційному клімату України – гучний конфлікт між мережею ресторанів «Пузата Хата» та ПАТ «Укрсоцбанк». Ще в 2007 році група компаній «Пузата Хата» взяла в банку кредит на суму $ 50 млн і відкрила 22 нових ресторани. Після початку кризи 2008 року потік відвідувачів впав, а сума кредиту зросла до $ 70 млн. В результаті, в березні 2011 року Господарський суд Києва визнав «Пузату Хату» банкрутом і вона припинила обслуговування кредиту. Незважаючи на це, заставне майно мережі ресторанів було виведено на третіх осіб, а сама «Пузата Хата» продовжила працювати і навіть розширювати свою мережу. Таким чином, «Укрсоцбанк» і UniCredit Bank Group Ukraine, якій належав банк на той момент, не змогли повернути жодної копійки своїх інвестицій. Скандал з «Пузатою хатою» став черговим тривожним дзвінком для групи UniCredit Group (UCG), тому в 2016 році вона вирішила покинути Україну. Раніше аналогічно вчинили найбільший банк Швеції Swedbank і німецький концерн Commerzbank.

Як бачимо, коли мова заходить про іноземні інвестиції, питання дотримання кредитних зобов’язань і виконання судових рішень стає вкрай гострим. У 2016 році аналітики Міжнародного фонду Блейзера провели дослідження серед підприємців, які працювали в Україні. 96% опитаних відзначили, що головною перешкодою у веденні бізнесу в цій країні вони вважають несприятливе судово-правове середовище, зокрема – неефективне виконання судових рішень. Також серед зазначених проблем – дуже довгий процес врегулювання суперечок за контрактами, які в результаті перешкоджають стабільній роботі підприємств в Україні.

Станом на кінець 2015 року, в Україні виконувалося всього близько 6-7% судових рішень. Про це свідчили офіційні дані Міністерства юстиції. Тоді міністр назвав головними причинами такої низької позначки бюрократію, корупцію і недостатню мотивацію державних виконавців. Для того, щоб вирішити проблему, через два роки держава ввела новий інститут приватних виконавців, які повинні були виправити ситуацію і скласти серйозну конкуренцію державним. Приватним виконавцям надали такі ж повноваження. З категорій справ, якими вони можуть займатися, виключили тільки ті, де стягувач або боржник – держава, а також питання вселення-виселення фізичних осіб. При цьому у приватних більше мотивації – свою винагороду вони отримують тільки у разі виконання рішення.

Реформа стала давати плоди далеко не відразу, багато часу пішло на відбір кваліфікованих фахівців, визначення їх повноважень і процесуальне оформлення. Проте запровадження інституту приватних виконавців стало одним з факторів, які призвели до того, що станом на кінець 2018 року кількість фактично виконаних судових рішень зросла втричі: з 6% до 18%, озвучених міністром юстиції. Павло Петренко також повідомив, що в наших планах досягти європейської позначки в 50-60%. Якщо це і можливо, то тільки в разі консолідації та сприяння всього суспільства, інших органів влади, особливо правоохоронців і силових відомств. Поки ж виконавці, приватні і державні, працюють над тим, щоб ситуація покращилася, взаємодіють один з одним, об’єднуються в громадські організації, відстоюють свої права.

Звичайно проблема виконання судових рішень є тільки одним з багатьох чинників, які визначають інвестиційний клімат в країні. Величезний вплив має також технологічний розвиток, рівень корупції, політична стабільність. Проте, на практиці виявляється, що рішення інвестора про продовження роботи в Україні часто залежить від дій виконавців судових рішень і від того, наскільки ефективно здійснюється стягнення проблемної заборгованості на користь кредиторів. Сьогодні ми бачимо позитивні зрушення у сфері примусового виконання судових рішень. Україна поступово переймає передовий досвід європейських країн і введення інституту приватних виконавців підтверджує це. Проте, українським громадянам варто в першу чергу виховати в собі принцип дотримання закону. Тільки так Україна зможе стати стабільною правовою державою, в якій захоче працювати бізнес.