Голова правління ВО приватних виконавців “ФАКТ” Артем Тараненко виступив на V Legal Banking Forum

6 лютого 2019 року Голова правління Всеукраїнського об’єднання приватних виконавців «ФАКТ» Артем Тараненко виступив на V Legal Banking Forum з доповіддю стосовно проблеми виконання судових рішень, які пов’язані з відповідальністю власників банків. 5 Сесія форуму була присвячена дискусії стосовно питання, чи можливо притягти власників і топ-менеджмент до відповідальності за доведення банків до неплатоспроможності. Форум пройшов у Premier Palace Hotel у Києв. Організовували захід Юридична практика і Financial Club.

В обговоренні також узяли участь керівник департаменту правового забезпечення і роботи з проблемними активами LEZO Law Company Андрій Агафонов, партнер АО AVER LEX Ігор Федоренко і головний юрисконсульт АТ «ВТБ БАНК» Дмитро Мошенець. Денис Бугай, партнер юридичної компанії VB PARTNERS, модерував дискусію.

V Legal Banking Forum - Артем Тараненко - Деніс Бугай - Дмитро Мошенець

“Фонд гарантування вкладів фізичних осіб нещодавно ініціював розслідування щодо 30 банків (571 потенційний відповідач) на загальну суму 66 млрд грн. Незважаючи на це, жоден власник банків не був фактично притягнений до відповідальності. Чи взагалі можливо це?”, – розпочав дискусію Денис Бугай.

“Сьогодні в Україні фактично немає жодного судового рішення з притягненням до відповідальності власників банків. У судах по таких справах навіть не відбувається першого засідання. І це тільки те, що стосується активів в Україні, не кажучи вже про закордонні активи і транснаціональну процедуру виконання, яка дуже складна. Стосовно цивільно-правового аспекту: необхідно враховувати, що інтересів відповідачів по цій категорії справ представляють дуже кваліфіковані юристи, тому кожен пункт обвинувачення успішно ставиться під сумнів. Для того, щоб ситуація змінилася, необхідно змінювати законодавство і формувати спеціальний порядок доказування у таких справах. Тільки у такому разі у Фонду гарантування вкладів з’являться шанси на притягнення власників банків до відповідальності. Попре всі труднощі, приватні виконавці нашого об’єднання продовжують співпрацювати з Фондом і повертають йому кошти, наскільки це можливо з огляду на наявні рішення”,  – прокоментував Артем Тараненко.

Артем Тараненко - Голова правління ВО приватних виконавців ФАКТ - V Legal Banking Forum

Артем Тараненко - Голова правління ВО приватних виконавців ФАКТ - V Legal Banking Forum

Андрій Агафонов (LEZO Law Company) розповів про особливості відповідальності пов’язаних з банком осіб за доведення банку до стану неплатоспроможності. Він також зосередився на доведенні причетності конкретної особи до вчинення відповідного діяння і продемонстрував, як розвивається судова практика в даній категорії справ. Ігор Федоренко (АО AVER LEX) наголосив на кримінально-правовому аспекті відповідальності банкірів. За його словами, відповідна стаття кримінального кодексу фактично не працює. Основні ризики пов’язані з кредитуванням, а оскільки рішення, як правило, приймаються колегіально, за умови дотримання всіх регуляторних вимог притягнути до відповідальності топ-менеджмент або членів кредитного комітету практично неможливо. На думку Дмитра Мошенця (АТ «ВТБ БАНК»), неможливо захистити вкладників лише посилюючи відповідальність власників банків, для цього потрібні комплексні законодавчі зміни, в тому числі збільшення гарантованої суми вкладів.

V Legal Banking Forum

V Legal Banking Forum у черговий раз став ключовою подією для банківської і юридичної спільноти в Україні. Захід об’єднав на одному дискусійному майданчику представників державних органів, найбільших банків України, та юридичних компаній. Експерти форуму зійшлися на думці, що проблема ефективного виконання судових рішень залишається ключовою для стабільності банківської системи та інвестиційного клімату в Україні.

V Legal Banking Forum

V Legal Banking Forum - Приватні виконавці ВО ФАКТ - Анатолій Телявський - Тетяна Вольф - Артем Тараненко - Голова правління