У Комітетах Верховної Ради провели семінар “Примусове виконання рішень у сімейних спорах”

Примусове виконання судових рішень у сімейних спорах - Комітети Верховної Ради

7 березня 2019 р. у Києві представники ГО Всеукраїнське об’єднання приватних виконавців «ФАКТ» разом з Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, Міністерством юстиції України, Асоціацією приватних виконавців України, Загальноукраїнським громадським проектом «Дитина МАЄ ПРАВО» і ГО «Біла Cтрічка України» провели семінар з примусового виконання рішень у сімейних спорах. Захід відбувся у залі засідань Комітетів Верховної Ради України.

Експерти у сфері примусового виконання рішень – заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Світлана Глущенко, Голова ГО ВОПВ “ФАКТ” Артем Тараненко і заступник Голови правління ГО ВОПВ “ФАКТ”, приватний виконавець Анатолій Телявський разом з представниками законодавчої влади і громадськими активістами обговорили практичні проблеми виконання судових рішень у сімейних спорах: розподіл майна подружжя і виплату аліментів.

ВО ФАКТ - семінар - сімейні спори

Семінар відкрив вступною промовою Голова правління Всеукраїнського об’єднання приватних виконавців “ФАКТ” Артем Тараненко.

“Приємно, що тема примусового виконання рішень в Україні привертає увагу громадськості. На мою думку, реформа вже відбулася, і я вважаю її цілком позитивною. Звісно, як і в будь-якій іншій сфері, є нюанси і шляхи для вдосконалення, проте впевнений, що спільними зусиллями ми подолаємо їх у процесі розвитку інституту приватних виконавців і реформування Державної виконавчої служби. Незважаючи на те, що виконання рішень у сімейних спорах – це не найпоширеніший вид проваджень серед спільноти приватних виконавців, але серед практики виконавців нашого об’єднання є частка успішно виконаних рішень у цій сфері. Тому приватні виконавці також готові брати участь у примусового виконанні рішень, що стосуються сімейних правовідносин”, – зазначив Артем.

Світлана Глущенко - заступник Міністра юстиції

Заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Світлана Глущенко у своїй доповіді навела результати роботи Державної виконавчої служби у сфері стягнення аліментів за останні роки.

“У 2018 році наше законодавство зазнало серйозних змін саме у матеріальному забезпеченні дітей, які проживають у неповних сім’ях. Нажаль переважна більшість подібних документів є такою, що має тривалу заборгованість – понад 5 і навіть 10 років. На той момент у Законі України “Про виконавче провадження” не було дієвих механізмів, які дозволили б державним виконавцям якісно і своєчасно виконувати рішення. При цьому, треба зауважити, що майже кожне третє виконавче провадження в органах Державної виконавчої служби стосується стягнення аліментів. Саме тому Міністерство юстиції звернуло увагу на зазначену проблему і почало розробляти відповідні законодавчі зміни. Фактично вже 6 лютого 2018 р. в Україні почали діяти нові правила у сфері стягнення заборгованості по аліментам, було введено низку обмежень для відповідних боржників. Зокрема, злісних неплатників, що мають забогованість більше чотирьох місяців, відтепер можна відправляти на суспільно корисні роботи згідно змінам до Кодексу України про адміністративні правопорушення (стаття 183 з позначкою). Це дало результат: протягом 2018 року ми стягнули 4,6 мільярдів гривень заборгованості по аліментам. Якщо порівнювати з показниками 2017 року, то можна виділити динаміку зростання відповідних стягнутих сум майже на 93%,” – зазначила заступник Міністра юстиції.

Приватний виконавець Анатолій Телявський - сімейні спори

Приватний виконавець округу міста Києва і заступник Голови правління Всеукраїнського об’єднання приватних виконавців “ФАКТ” Анатолій Телявський у рамках семінару навів власні рекомендації, як стягувачу діяти для виконання рішення у сфері розподілу майна подружжя:

“У питання розподілу майна подружжя є два варіанти вирішення: добровільний і примусовий. Звісно, добровільний варіант є значно дешевшим і ефективнішим, адже він не потребує додаткових послуг юристів і адвокатів. Примусовий порядок передбачає отримання відповідного судового рішення і звернення з виконавчим документом до державного або приватного виконавця. Стягувачам за такими провадженнями я рекомендую при комунікації з виконавцями надавати якомога більше інформації про майновий стан боржника, місцезнаходження його майна і зберігання коштів. Як правило, це значно пришвидшує результат і збільшує шанси на фактичне виконання рішення. Зовсім нещодавно мною було фактично виконано подібне рішення, а провадження завершено за неповний місяць саме завдяки тісній комунікації зі стягувачем”.

Семінар “Примусове виконання рішень у сімейних спорах” зібрав за одним столом провідних фахівців у сфері примусового виконання рішень в Україні, а також юристів, адвокатів і громадських активістів. Гості позитивно відреагували на наслідки реформи примусового виконання рішень в Україні, адже тепер у стягувачів є вибір, до кого саме звернутися – або до Державної виконавчої служби, або персонально обрати приватного виконавця і співпрацювати з ним. Присутні дійшли висновку, що повноваження виконавців для фактичного виконання рішень необхідно розширювати, особливо це важливо для розвитку інституту приватних виконавців в Україні.

Всеукраїнське об’єднання приватних виконавців “ФАКТ” дякує Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, Міністерству юстиції України, Асоціації приватних виконавців України і громадським активістам проекту “Дитина МАЄ ПРАВО” і ГО “Біла Cтрічка України” за сприяння в організації заходу і можливість підвищити рівень правової обізнаності українців. ГО ВОПВ “ФАКТ” продовжуватиме працювати у цьому напрямі.

Приватні виконавці “ФАКТ” – Закон у дії!