В Одесі відбулася міжнародна конференція «Нові виклики у професії приватного виконавця»

Нові виклики у професії приватного виконавця - Одеса - конференція - Анатолій Телявський

26 липня 2019 року в Одесі в залі готелю «Аркадія» відбулася міжнародна конференція «Нові виклики у професії приватного виконавця». Захід зібрав ключових експертів у сфері виконавчого провадження і роботи з проблемною заборгованістю як з України, так і інших держав. Представники правничої спільноти, приватні виконавці, державні посадовці, адвокати, а також експерти у сфері IT і комунікацій разом обговорили ключові виклики, які сьогодні стоять перед новою професією.

Захід розпочав промовою Сергій Ніколаєв, Голова Асоціації приватних виконавців України. Він наголосив на тому, що спільнота приватних виконавців все ще тільки на етапі розвитку, тому питання взаємодії з іншими установами і державними органами виникають постійно і вони є надзвичайно важливими. Тому, на думку Сергія Ніколаєва, уся правнича спільнота має бути більш ініціативною для того, що становлення професії завершилося успіхом.

Одеса - конференція - Довидас Віткаускас

Керівник Проекту ЄС «Право-Justice» Довидас Віткаускас також додав:

«Приватні виконавці в Україні вже довели свою ефективність. У цьому можна легко пересвідчитися, перевіривши свіжу статистику виконання рішень. Тому вигадувати якісь нові моделі виконання судових рішень нам точно не потрібно. Треба просто продовжувати рух реформи. На жаль, Міністерство юстиції України і суди все ще недостатньо розуміють, що їх завдання допомагати приватним виконавцям, а не створювати перешкоди. Так, міністерство юстиції досі не квапиться надати інституту приватних виконавців  в Україні достатню самостійність. На майбутнє, хочу попередити про усі дискусії стосовно того, чи потрібна нам поточна система виконавчого провадження взагалі – потрібна стовідсотково».

Меморандум про співробітництво - АПВУ - президент Національного союзу Валеріу Девдеря

Після вступної промови, в рамках заходу було урочисто підписано Меморандум про співпрацю між Асоціацією приватних виконавців України та Національним союзом судових виконавців Молдови. Голова АПВУ Сергій Ніколаєв та президент Національного союзу Валеріу Девдеря відзначили, що підписання угоди стало логічним продовженням дворічних переговорів приватних виконавців України з їх молдавськими колегами, а офіційно закріплені відносини між організаціями на міжнародному рівні сприятимуть більш глибокому та системному співробітництву обох сторін. На думку Сергія Ніколаєва, зроблено ще один важливий крок у напрямку інтеграції АПВУ до міжнародної професійної спільноти приватних виконавців.

Перша сесія конференції була присвячена актуальним проблемам законодавчих нововведень у роботі приватних виконавців в Україні. Зокрема, Олександр Олійник, директор Департаменту з питань правосуддя та національної безпеки Міністерства, Лілія Грабован, кандидат юридичних наук і суддя Господарського суду Одеської області і заступник Голови правління ГО «Всеукраїнське об’єднання приватних виконавців «ФАКТ» приватний виконавець Анатолій Телявський проаналізували, яким чином новий Кодекс з процедур банкрутства вплине на діяльність приватних виконавців в Україні.

Приватний виконавець Анатолій Телявський - Одеса - конференція

Приватний виконавець Анатолій Телявський зосередив свій виступ на практичних аспектах застосування нових правил банкрутства і процедури стягнення заборгованості у роботі приватних виконавців в Україні.

«Основні надії приватних виконавців у новому Кодексі з процедур банкрутства зосереджені навколо довгоочікуваної відміни мораторію на стягнення іпотечної нерухомості, наданої в іноземній валюті. Проте, з огляду на поточний вигляд Кодексу, відміна мораторію має наступити тільки 21 жовтня 2020 року. Таким чином, у боржників залишається ще майже 1,5 роки для того, щоб визнати себе банкрутом і затвердити через господарський суд план реструктуризації для погашення заборгованості. Якщо вони не впораються з цим питанням за відведений час – виконавці застосовуватимуть примусове стягнення їх нерухомості. Проте, враховуючи глибинні політичні перетворення в Україні та ініціативи низки політиків щодо відновлення дії мораторію, спільнота приватних виконавців все ще не впевнена, що Кодекс залишиться у нинішньому вигляді протягом цього часу», – зазначив він.

Костянтин Рубель - PR директор - ГО ФАКТ - Одеса - конференція - приватні виконавці

Друга сесія конференції була присвячена аспекту комунікацій у діяльності приватних виконавців в Україні, рекламуванню і просуванню їх роботи на ринку, а також проблемним аспектам репутації приватних виконавців в українському суспільстві.

Експертом у цьому компоненті від ГО «Всеукраїнське об’єднання приватних виконавців «ФАКТ» виступив PR директор організації Костянтин Рубель.

«На жаль, коли тільки реформа примусового виконання рішень запускалася, держава приділила недостатньо уваги проблемі обізнаності суспільства про те, який статус, функції і повноваження матимуть приватні виконавці в Україні. Як результат, сегмент бізнесу і навіть представники державних установ часто не сприймають інститут приватних виконавців правильно. Частими є випадки нерозуміння того, що приватний виконавець – це офіційно уповноважена державою особа на примусове виконання судових рішень. Але цю проблему можна вирішити шляхом правильно побудованої комунікаційної стратегії інституту приватних виконавців і постійного донесення до цільової аудиторії правильних меседжів через дієві канали комунікації,» – зазначив Костянтин у своєму виступі.

Костянтин Рубель - PR директор - ГО ФАКТ

Також у рамках сесії міжнародний експерт Проекту ЄС «Право-Justice», приватний виконавець Республіки Болгарія, Катілін Попов проаналізував Законодавчі зміни у сфері виконання судових рішень в Україні і запропонував шляхи виходу реформи виконання судових рішень на новий рівень. Приватні виконавці Андрій Авторгов і Максим Селезньов зосередили свої доповіді на етичних аспектах просування діяльності приватних виконавців на українському ринку і факторах впливу на їх репутацію. На їх думку, встановлені правила в Україні постійно порушуються, а провідний досвід європейських країн у цьому аспекті застосовується недостатньо.

Остання, третя сесія конференції була присвячена запровадженню інноваційних IT рішень у процесі виконання судових рішень. Експертами виступили також представники зарубіжних країн: директор Палати судових приставів Литовської Республіки Довіле Саткаускене і генеральний секретар Національного союзу судових виконавців Республіки Молдова Оксана Новіков. Іноземні гості представили досвід власних країн у запровадженні цифрових технологій для ефективної організації примусового виконання рішень.

Окрема увага приватних виконавців у ході дискусії була присвячена доповіді генерального директора ДП «НАІС» Станіслава Лур’є. щодо інформаційної взаємодії з органами державної влади та банками у виконавчих провадженнях. На думку багатьох приватних виконавців, колектив державного підприємства і функціонуюча у ньому електронна система розшуку транспортних засобів виявилася недієвою для пошуку і арешту майна боржників, тому потребує вдосконалення.

Завершував конференцію заступник голови Ради приватних виконавців України Олександр Сивокозов. Він представив проект нового інформаційного порталу АПВУ, який покликаний стати основою систематизації управлінських рішень та процесів у сфері примусового виконання рішень з приватними виконавцями в Україні.

Міжнародна конференція «Нові виклики у професії приватного виконавця» стала однією з ключових публічних подій для примусового виконання рішень в Україні. Захід показав, що в Україні все ще залишається велика кількість проблем і перешкод на шляху до побудови ефективної системи примусового виконання рішень. Водночас, потрібно відзначити також консолідацію правничої спільноти навколо теми примусового виконання рішень в Україні сьогодні, тому подібні заходи дають основу для оптимізму.

Приватні виконавці ФАКТ - Ольга Юхименко - Анатолій Телявський - Тетяна Чупис

Закон у дії!