ГО “ФАКТ” і проект ЄС “Право-Justice” провели семінар щодо виконання судових рішень за участі поліцейських

Семінар "Виконавець і поліцейський" - приватний виконавець Анатолій Телявський

27 вересня 2019 року громадська організація Всеукраїнське об’єднання приватних виконавців «ФАКТ» і Проект ЄС в Україні «Право-Justice» провели семінар «Виконавець і поліцейський: оптимальна взаємодія і європейський досвід». Захід відбувся у залі готелю Radisson Blu Hotel Kyiv Podil і зібрав представників ключових зацікавлених сторін у процесі виконання вимог закону в Україні: приватних виконавців, адвокатів, представників Національної поліції України, Міністерства юстиції України, Асоціації приватних виконавців України, міжнародних експертів Проекту Європейського Союзу «Право-Justice» і громадських діячів. Семінар сприяв налагодженню діалогу між приватними виконавцями, регуляторами і правоохоронцями щодо проблеми виконання судових рішень в Україні за участі поліції.

Семінар вступними промовами відкрили представник Міністерства юстиції України, головний державний виконавець департаменту ДВС Міністерства юстиції України Олександр Валявський і представник Асоціації приватних виконавців України Денис Боднар. Вони зазначили, що сьогодні в Україні процес виконання судового рішення як приватним, так і державним виконавцем, на жаль, у більшості випадків не супроводжується належними діями поліцейських, які викликаються для усунення перешкод виконанню судового рішення. На думку спеціалістів, проблема в Україні є застарілою, а її рішення полягає у вдосконаленні українського законодавства і підвищенні кваліфікації поліцейських. Міжнародний експерт Проекту ЄС «Право-Justice», судовий виконавець з Сербії Дамір Сіте зазначив, що проект стоїть у витоків запровадження реформи виконавчого провадження в Україні і продовжуватиме допомагати приватним виконавцям усіма засобами задля становлення цієї нової професії. Модератором заходу виступив PR директор Всеукраїнського об’єднання приватних виконавців «ФАКТ» Костянтин Рубель.

Костянтин Рубель, PR директор ВО приватних виконавців "ФАКТ"

Міжнародні експерти Проекту ЄС Право-Justice, Дамір Сіте, Ліонель Декотт

Практичну частину семінару розпочав заступник Голови правління ВО «ФАКТ», приватний виконавець Анатолій Телявський. На відеозаписах реальних виконавчих дій він розібрав позитивні і негативні приклади поведінки поліцейських під час розшуку, арешту і опису майна боржників. Анатолій зосередився на проблемі допомоги поліції у примусовому входженні на територію приміщення боржника, що зафіксована у законодавстві, але, на його думку, не працює на практиці.

«Поліція має активно брати участь у виконавчих діях і допомагати приватним і державним виконавцям. Безперешкодний прохід виконавця на територію боржника за наявності відповідних документів має бути гарантований саме правоохоронними органами. Ті особи, які перешкоджають виконавчим діям, мають бути затримані поліцією для встановлення. На жаль, сьогодні ми рідко спостерігаємо рішучі дії поліцейських з цього приводу. Це насамперед пов’язано з неоднозначністю трактувань законодавства і неповною юридичною підготовленістю співробітників поліції. Проте ми готові надавати будь-яку просвітницьку допомогу у цьому напрямі», – зазначив Анатолій.

Також у ході семінару Анатолій надав негативний і позитивний приклади роботи поліцейських під час виконавчих дій:

1. Як НЕ МАЄ діяти поліція під час виконавчих дій:

Приватний виконавець відповідно до закону вчиняє виконавчі дії і намагається описати майно боржника – квартиру в іпотеці. У під’їзді будинку кілька невизначених осіб чинили йому фізичний супротив, неоднократно погрожували і лаялися нецензурними словами. Після виклику поліції патруль довелося чекати більше 1,5 годин. Коли все ж таки патруль приїхав, виконанню вимог закону це ніяк не допомогло.

2. Як МАЄ діяти поліція під час виконавчих дій:

Позитивний приклад роботи Національної поліції України. Приватний виконавець вирушив до місця знаходження нерухомого майна боржника. Боржник намагався чинити фізичний супротив виконавцю і патрулю поліції. В результаті, поліцейські застосували силу до особи, яка заважала виконавчим діям. Квартиру було примусово відчинено, виконавець успішно здійснив опис відповідно до закону.

Приватні виконавці «ФАКТ» у ході заходу публічно запропонували вирішення проблеми неоднозначного трактування закону щодо залучення поліцейських у вчиненні виконавчих дій. Анатолій Телявський запропонував доповнити чинний Закон України «Про національну поліцію» (стаття 23, Розділ IV Повноваження поліції) словами:

«поліція вживає заходів для забезпечення безперешкодного входження державного і приватного виконавця на територію боржника-юридичної особи і боржника-фізичної особи, за наявності відповідного судового рішення, у межах відкритого виконавчого провадження, а також вживає заходів, спрямованих на усунення перешкод такому входженню».

На думку Анатолія, саме у такий спосіб поліцейські отримають чіткі інструкції і повноваження у взаємодії з виконавцями судових рішень, що позитивно відобразиться на виконанні вимог закону в Україні. Проте, за його словами, остаточно проблему зможе вирішити запровадження у структурі правоохоронних органів окремого спеціалізованого підрозділу, який був би направлений на здійснення силового примусу у виконавчому провадженні, а його співробітники мали б належну правову підготовку.

Приватний виконавець Ольга Юхименко - Семінар Виконавець і поліцейський

Семінар продовжила приватний виконавець об’єднання «ФАКТ» Ольга Юхименко. Вона презентувала доповідь стосовно поточного стану справ у розшуку поліцією транспортних засобів боржників з приватними виконавцями і запропонувала низку технологічних змін до існуючої системи. Ольга зазначила, що приватним виконавцям сьогодні дуже складно знаходити транспортні засоби боржників. Сьогодні їм доводиться працювати зі старою базою ДАІ, а зареєстровані у ній транспортні засоби не внесені до нової діючої бази Сервісних центрів МВС. Тільки нова база підключена до Автоматизованої системи виконавчого провадження, з якою працюють приватні виконавці. На думку Ольги, це є однією з ключових проблем у роботі приватних виконавців. Також на практиці камери для розшуку автомобілів не працюють на території міста, а нова система «Гарпун», яка замінила систему «Рубіж», працює тільки на контрольних пунктах.

«Ми вимагаємо чітко прописані дії Патрульної поліції під час вилучення транспортних засобів боржників, які знаходяться у розшуку, а також дії в разі, якщо боржником або іншими особами вчиняється супротив вилученню. Також у ХХІ столітті арешт і вилучення транспортного засобу у розшуку має відбуватися взагалі без безпосередньої участі приватного виконавця – поліція зобов’язана розшукувати і вилучати автомобілі самостійно і тільки повідомляти приватному виконавцю про це у встановлений строк. Тільки для цього необхідно забезпечити повну синхронізацію даних у АСВП і базах даних Патрульної поліції», – зазначила Ольга Юхименко.

Іван Голосніченко, семінар "Виконавець і поліцейський", 27.09.2019

Викладач Національної академії внутрішніх справ України, доктор юридичних наук, професор  і полковник міліції у відставці Іван Голосніченко у своїй доповіді описав процес поточної підготовки кадрів до лав української поліції. На його думку, ключова проблема не тільки у вітчизняному законодавстві, але і у належній підготовці особового складу. На думку професора, передбачені 3 місяці поточної підготовки – це занадто мало для того, щоб поліцейський повноцінно орієнтувався у законодавстві щодо виконавчих дій і належним чином підтримував їх.

Міжнародний експерт Проекту ЄС «Право-Justice» Ліонель Декотт (Франція) розповів про особливості співпраці між поліцейськими і особами, уповноваженими на примусове виконання судових рішень, у країнах Європейського Союзу.

Нещодавно я дивився відео виконавчих дій в Одесі і був дуже здивований. Наряд поліції приїхав до місця, де чинилося фізичне перешкоджання приватному виконавцю, і поліцейські просто спостерігали осторонь. У Франції і будь-якій іншій країні Європейського Союзу подібне неможливо навіть уявити. Цю проблему мають обговорити українські міністри юстиції і внутрішніх справ“, – зазначив Ліонель.

Експерти зійшлися на висновках:

✅ вітчизняне законодавство трактує зобов’язання поліції стосовно участі у виконавчих діях і допомоги приватним виконавцям з примусовим входженням до приміщення боржників неоднозначно

✅ велика кількість представників Національної поліції України не сприймає вірно приватних виконавців і не розуміє їх повноваження

✅ поточна підготовка поліцейських занадто коротка (лише три місяці) для того, щоб вони повноцінно володіли законодавчою базою і були інструкутовані як правильно діяти під час виконавчих дій

✅ в Україні назріла необхідність запровадження у рамках МВС окремого силового підрозділу, який мав би забезпечувати належну роботу державних і приватних виконавців в Україні, мав би усі необхідні повноваження і технічні можливості

✅ численна кількість державних реєстрів і баз даних, які задіяні у виконавчих діях, потребують технічного вдосконалення і уніфікації; зокрема, надважливою є функція автоматичної синхронізації майна боржника, що перебуває у розшуку, із базами даних поліції.

✅ реформа виконавчого провадження і становлення професії приватних виконавців прямо залежить від ефективності співпраці з правоохоронними органами, тому до цього процеси мають бути залучені відповідні державні органи і Асоціація приватних виконавців України.

 

Патрульна поліція України - Семінар з приватними виконавцями

Семінар "Виконавець і поліцейський"

Семінар "Виконавець і поліцейський"

Всеукраїнське об’єднання приватних виконавців “ФАКТ” дякує Проекту ЄС “Право-Justice” за допомогу в організації заходу і усім присутнім за цікаву дискусію. Наше об’єднання продовжуватиме інформаційну кампанію серед правоохоронних органів щодо ключових правил виконавчого провадження і роботи приватних виконавців в Україні. Тільки спільними зусиллями зможемо гарантувати громадянам законність і порядок.

Презентації до семінару доступні за посиланням:

Анатолій Телявський, Ольга Юхименко – семінар “Виконавець і поліцейський” – Завантажити презентацію