Захист власності у виконавчому провадженні, – Анатолій Телявський виступив на IX Міжнародному судово-правовому форумі

Заступник Голови правління об’єднання ФАКТ, заступник Голови Асоціації приватних виконавців України Анатолій Телявський виступив на IX Міжнародному судово-правовому форумі 2021, який відбувся у Києві у приміщенні Premier Palace Hotel. Анатолій зосередив свій виступ на проблемі співвідношення принципів захисту права власності і обов’язковості виконання судового рішення у виконавчому провадженні.


Анатолій Телявський навів аудиторії приклади фраудаторних правочинів у сфері власності, які мали на меті уникнення виконання рішення суду. Зокрема, експерт навів кейс судового розгляду фраудаторного переписання боржником майна на рідну матір, а також застосування фіктивного розподілу майна подружжя для збереження частини заставного майна. Іншим кейсом в активі Анатолія стала справа з навмисним виведенням боржником з ладу великого шредера для металобрухту, попередня вартість якого складала близько 7 мільйонів доларів США. Обидва кейси мали усі ознаки намагання боржників уникнути виконання рішення суду.

“Безумовно, важливо поважати право власності у виконавчому провадженні, яке, зокрема, гарантоване боржникам 41 статтею Конституції України. Проте не слід також забувати і про принцип обов’язковості виконання судового рішення, який закріплений статтею 129-1 того самого Основного Закону країни. Зловживання правом власності, яке спрямоване на ухилення від виконання зобов’язань за рішенням суду, не тільки порушує право конкретної особи, якій за рішенням суду повинні повернути кошти чи майно, але і завдає руйнівного впливу системі правосуддя та підриває суверенітет держави, оскільки таким чином ухвалене іменем України рішення втрачає свій авторитет і зникає гарантія правосуддя з боку держави,” – зазначив у своїй доповіді Анатолій.

На думку Анатолія, наведену проблему неможливо вирішити без формування якісно нової системи виконання зобов’язань відповідної судової практики і культуру поваги до правосуддя в українському суспільстві. Останні рішення Верховного Суду щодо фраудаторності правочинів дають надію на те, що 129-1 стаття Конституції про обов’язковість виконання рішення суду не буде нехтуватися, а навпаки – представниками судової гілки влади і боржниками буде поважатися так само, як і принцип недоторканості права на власність.